Drobečková navigace

Úvod > STARA STRUKTURA > Soutěže > Soutěže 2013 > Rybičky > 23. duben

23. duben

Mapa Havlíčkova Brodu Mapa okolí Havlíčkova Brodu
   
 1
Je až neuvěřitelné kolik staveb v Brodě vděčí za svůj vznik staviteli a architektovi Prokopu Šupichovi. Stejně tak brodské kolumbárium - Husův sbor. Je to stavba sevřebá silnicemi starou Pražskou a Kobzinovou. Rybku uvnitř nehledejte, Za to venku na rohu  zahrádky? Tam šance je.  Vila kde sídlí mimo jiné i firma Video-Kunc je na Beckovského ulici. Je na ní pamětní deska, že v době nesvobody zde bylo sídlo  brodského gestaoa.  Nás ta stavba zajímá je n proto, zda by se zde usídlila rybička. A skutečně, u vody, blízko, co okap je kousek Už jsme jednou byli na ulici Havlíčkové. Ulice začíná na Havlíčkově náměstí a končí až kdesi v polích.  My naštěstí nemusíme jít tak daleko. Doslova po pár krocích staneme před bočním historickým vchodem za mříží. Je tam vystaveno dělo ze druhé světové války. Rybička chce vodu a tak je dole kanálek s mříží, co tam? Weindenhoffer? Moc se o něm v Brodě nemluví ani nepíše, ale pomník tu má. Nad kostele Nanebevzeptí panny Marie je kamenný nevelký pomník. Není zřejmě ani starý. Rybička se tu těžko schová uprostřed parku a na hladkém povrhu pomníku a tak skončila přesně pod ním v lupení uprostřed.
5  6  7
Málo jen věcí v Brodě nás naplňuje takovými ambivalentními pocity jako nová tribuna. Chvíli na náměstí, chvíli na ni sněží někde za rohem. Je hezká, nebo ošklivá? Ani rybka to přesně neví a tak se i nepřesně schovala. U jedné z prostředních noh ji štěrk tíží.

Vydáme se úplně mimo mapu. Cesta z Krásné Hory na Bratroňov a potom dál na Kejžlici vede lesem. Není frekventovaná a tak máte čas se rozhlížet. Nepřehlédněte cestou odbočku do lesa. Wolkerův památník se tu skrývá. Udržovaný s lilií. Hm a rybka? Na smrčku kousek od něj.

Zastavení po stopách malíře Jana Zrzavého nás zavedou až na rozcestí mezi Okrouhlicí, Krásnou Horou a Lipnicí. Hezké místo k odpočinku a nabrání nových sil. Voda široko daleko nikde a tak rybička musí vzít zavděk čímkoliv, třeba i střechou. Transparenty upozorňují na výstavu ZAHRADA ze všech světových stran. Poslední je na plotě a je viditelný z "kruháku" u Stříbrného dvora. Jestli je rybka hned u něho nebo jinde? Kdo ví. Na to je třeba se podívat hodně z blízka