Drobečková navigace

Úvod > STARA STRUKTURA > Soutěže > Soutěže 2013 > Rybičky > 12. duben

12. duben

Mapa Havlíčkova Brodu   Mapa okolí Havlíčkova Brodu  
     
 1
 Nejen zakladelem Sokola byl Miroslav Tyrš. Výčet oborů kterým se věnoval je úctyhodný.  Jemu postavený pomník v Brodě je snadno přehlédnutelný. Je u hradební zdi v parku a byl vybudován v roce 1932 ke stému výročí narození. Rybička nebude daleko, Je tam přece nedaleko voda. Ale proč by měla být zrovna ve vodě, že? Jo, ve stínu je tma.  Můžeme směle říci, že odpalování ohňostroje v druhý den výstavy ZAHRADA v Havlíčkově Brodě je tradice. Už jedna rybička se usídlila v místě prvních odpalů. Tato další je v prostorách stávajících odpalů a zase nedaleko vody - řeky Sázavy. Břeh zdobí skoro samé listnaté stromy. Až na jeden, ten listnatý není. V Havlíčkově Brodě se nově otevřelo pohostinské zařízení. Není úplně nové, jen je naprosto nově otevřeno veřejnosti - vinárna. Nádražní 43. Pod touto adresou jsme očekávali vždy nabídku kulturních programů.  Teď tam můžete zajít posedět se sklenkou vína, ale až v odpoledních hodinách nebo večer. No a zrovna v té době můžete zajít pro rybičku. Je opět na výtvarném díle.  Z dotací se to staví, hlavně když jsou. Cedulky umístěné při vstupu většinou informují ani ne tak o tom, kdo to postavil, ale spíše,  kdo to zaplatil. Tedy, kdo na to peníze z centra poslal. Stejně tak krásné dětské hřiště Jihlavská. Prolézačky, hrad, houpačky. Jen nepočítat  na kolik to zhoupnutí dítěte přijde. I rybička se tady usídlila a jako dost často, na plotě až pod tratí.
 5  7
 Havlíčklův Brod, železniční uzel. To už jsme slyšeli. Takový uzel neznamenal jen osobní, ale hlavně nákladní dopravu. V uzlu se tratě scházejí a také rozcházeji. to znamená, že zboží se překládá. V našem případě musíme říci překládalo. Před překladištěm je malá budova snad garáží, má zamřižované okno ta stavba.

 Už jste byli ve Vlkovsku? Ne? Tak jestli chcete tuhle rybičku tak tam budet muset. K vidění je tam hodně věcí tzv. revitalizovaných. Ryba tíhne k vodě to je známo, zde k Cihlářskému potoku. Mimo to, že je na něm několik rybníků. Je přes něj taky několik mostků. Ten náš by nás dostal směrem "Krakonošovo", jak hlásá směrovka u cesty. Tak daleko nemusíme. Nám stačí k tomu mostku.

Kdo loví rybičky už tam třeba jednou byl. Naučná stezka  v bývalém lomě je krásné zákoutí, které stojí za to si důkladně prohlédnout. Ne jen proto, že se z naučných cedulí dozvíme užitečné věci, ale také, že si můžeme odnést pěkný úlovek. Ten náš se skrývá nedaleko. Kde z cedule na nás koukají sovy a dravci. Když se dobře podíváte, rybka se třpytí na dálku. Na kopcích, ale nejen tam, se tyčí červenobílé trubky. Mají bílou cedulku s výstražným nápisem co hrozí při poškození. To se ovšem netýká ani tak trubky, jako spíše kamenu s křížkem nedaleko od ní. Trigonometrický nebo jen geodetický bod - tak se tomu říká. Na jednom takovém se zalíbilo rybičce.