14. duben

Mapa Havlíčkova Brodu Mapa okolí Havlíčkova Brodu
1 2 3 4
Dnes už každé město i leckterá vesnice má svojí čistírnu odpadních vod. Po Sázavě neplavou pěny ze škrobáren ani barevné šmouhy z barvírny. Rybám se lépe daří a asi to i vědí. Jedna z nich na ČOV zamířila. Jenže u odbočky na čističku uslyšela hučet jez. Tak sešla kousek doleva mezi stromy.

Proč rybička zavítala sem to bůh suď. Voda tu není. Ovšem je tu jedna pamětihodnost a to - Klenotníkova vila se jmenuje ten dům. Vila vznikla pod rukama stavitele Josefa Šupicha a je hodnocena jako nejdhodnotnější vila v Brodě. Rybka se na vilu dívá od branky z keře a vpravo. Podívejte se také.

Gymnázium v Havlíčkově Brodě neslo kdysi jméno Karla Havlíčka Borovského. Dokonce ta cedule byla pověšena vpravo od vchodu. Dnes je hlavní vchod někde jinde a u starého vchodu je jen pamětní deska jak bylo s gymnáziem naloženo v době něměcké okupace . Z místa, kde je vidět deska je vidět i rybička. Stačí se jen pootočit. Brod má poměrně velký sportovní areál. Poslední budovou na jeho okraji je Penzion Sport. Není to sice  hotel 1. kategrie, ale je vyhledáván přesně těmi, kteří přesně těmi co nemusí  mít televizi a sprchu na každém pokoji. Z okna penzionu je vidět na parkoviště a hned vedle je hřiště s plechovým plotem. No a za plotem ...
5 6 7 8
 Hodně se o tom psalo a mluvilo. Kulturní dům Ostrov změnil majitele.  Nové koště dobře mete a tak je to znát i na úpravě okolí. Zadní trakty nebyly nikdy zahrnovány velkou péčí. Podívat se na točnu u naskladňovací rampy budete muset, je tam vysekáno a vyřezáno a u plotu na keři u nových sloupků  .. můžete mít štěstí. Kdysi tady končila cesta - silnice u brány kasáren. Dnes je brána zřejmě nadobro otevřena. Areál kasáren "letiště"  je rozprodán soukromým osobám a firmám. Dolní Papšíkov je tak přístupný rychleji od Humpolce. Nakoukněte za bránu, je tak jukněte. Není ještě všechno  tam OK , ale pro Vás možná ano. Ulice ta se zove  Na Písku. Je  přetnuta Humpoleckou. Na straně jedné končí u řeky před katastrálním úřadem. Na straně druhé končí pod náspen železniční dráhy, kde odbočuje trať na Humpolec.  Pod náspem je řada garáží. Štěstí v rybolovu může mít ten, kdo se podívá za ně. Kolem Havlíčkova Brodu byla řada dvorů. Historický důvod , byl snad ten, že zásobovaly město potravinami a byly také ve středověku obranným prvkem. Snad jako strážný objekt. Některé zcela zanikly, jiné jsou obnoveny jako třeba Stříbrný dvůr. Ikdyž si tam nepojedete koupit dřevo. Dva stromy vlevo od vrat by Vás zajímat mohly.

 

 

rucicky_foot_sht.png