7. duben

Mapa Havlíčkova Brodu Mapa okolí Havlíčkova Brodu
1 2 3 4 5
 Boží muka u nemocnice jsou téměř k přehlédnutí, je zde i informační tabule. K tomuto místu vede zajímavá až poetická šikmá cestička, pokračuje mezi ploty a vlevo zahrádka školky s lemováním zeravy, no a mezi těmi se rybičce zalíbilo. Areál kdysi vojensky střežený. Ano, to je brodské letiště. Mimo  sídla mnoha firem v rozparcelovaných kasárnách je zde i letištní plocha mezinárodního letiště a sídlo Aeroklubu. Kdysi tu vedla tzv. císařská cesta. Dnes je přes ní závora. Cesta se kolmo napojuje s obslužnou silnicí a dál je skládka bahna. U té kolmice cest je pár břízek, ale také smrčků.

Kdo z pamětníků chodil do kina byl třeba také někdy v kině Svět . Kino to bylo staré a nemohlo se rovnat OKU. Dnes už se tam filmy dávno nepromítají. Má tam sídlo firma ČADAS a dělá nábytek. Do bývalého vchodu se jde po schodech, je to poměrně vysoký taras ze žulových kvádrů. Dobře je třeba se porozhlédnout co se skrývá mezi kameny tarasu.

Pamětníci si bezpochyby vzpomenou bez nápovědy. První ohňostroj k výstavě nebyl vystřelen na břehu Sázavy, ale? Na nynějším parkovišti u Ostrova. Dnes to tam vypadá jen o chlup vábněji než předtím. Oprýskaný barák a za ním keře. Jo, hledat se musí umět.   Výstava Zahrada podporuje ÚSVIT snad od jeho prvopočátku. Dá se říci, že už to není jen oficiální sponzorství.  Sídlo ÚSVITU je v bývalé mateřské školce (naproti  poliklinice) teď trochu zastíněné vilkou, trpící porestitučním nezájmem o stav. No rybička se chytla na plot za vilou, před vjezdem do Úsvitu, trochu do kopce. 
6 7 8 9 10
 Dlouhodobým účastníkem výstavy ZAHRADA je zahradictví p.Křesťana. Je vlastně už každoročním inventářem zadní části sálu. Firma sídlí v ulici u Šlapánky. Zahradnictví je oploceno. Rybka se lehce napíchne na ostrý roh, třeba u plotu. Karla Havlíčka Borovského odvlekli kdysi do Brixenu, za bývalého režimu ještě více tím nenáviděného neb byl za tou imperialistickou čárou. Dnes po tom městě pojmenováváme i hotely a jeden je také v Brodě. Honosný vchod, vpravo od něj opěrná zídka trochu zastrčená kryje boční uličku. Kam tady se tak rybička ubírala? Havlíčkův Brod je železniční uzel. vlaků jezdí méně, ale pořád je zde veliké nádraží. Vlaky projíždějí rychle elektřina je pohání. Bývalé parní mašiny musely nejdřívě do výtopny. Ještě je k vidění průhledem mezi poštou a nádražní budovou. Jak tam člověk tak stojí a zírá chytne se mimoděk za hromosvod. Horní Chlístov. Chlístovská skála sen mnoha kluků dívat se ze skály dolů na Sázavu. Je tam i legendární chata. Kousek od silnice a scenérie jak z Kanady. Opatrně je třeba se pohybovat tudy po cestičkách. Rybička bez vody na skále nemůže být. Snad 10 m od chaty je nádrž. Dnes už se téměř nepublikuje, že naši zemi v 2.sv.válce osvobozovaly i rumunská vojska. Moc se nepíše, jen sem tam narazíte na památník padlých. Kam přišli Rumuni prý rádi hráli divadlo - říkal otec. V Havlíčkově Brodě také padli a mají pomník. Je za plotem bývalé SZTŠ, blízko něj plastika soc.rázu. Za plot se nemůže, branka je dokonale zabezčena kusem drátu. Rybka se věděla rady. Když u branky jsou keře.
rucicky_foot_sht.png